1.Dışbükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı olmalıdır. Bu iki özellik yoksa o keçi halep keçisi değildir.
 
2. Uzun kulaklar
 
3.Boyun altında uzun küpeler
 
Bu üç özellik halep keçisini tamamlar.
 
1.Tanımın olmadığı ancak 2 ve 3.tanımın oldugu keçiler ise kilis keçileridir.
 
1.Tanım Halep Keçisinin en belirgin özelliğidir. Uzuk kulak ve küpe olmayan ancak 1. tanımdaki gibi bir keçi için Halep keçisi diyebiliriz. Lakin burun ve dudak yapsı tarif edilen gibi değilse ne kadar uzun kulakalrı ve küpeleri olsada Halep keçisi diyemeyiz.
 
 
Genellikle piyasada melez kilis keçileri , halep keçisi diye satılmaktadır.
 
Aramanız gereken ilk özellik : Dışbükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı olmalıdır.
 
Halep Keçisinde Oğlak ve Süt verimi
 
Helep keçilerinde 3.doğumdan sonra nerdeyse istisnasız ikiz,üçüz doğumlar görülür. Kitaplar da %80 olarak ikizlik görüldüğü yazılmaktadır.
 
Bu keçilerin süt verimi kötü günlerinde ; yaylımda iken günde 2-+ litre, bahçede normal zamanlarda iken iyi bir besleme ile 3+ lire süt verimi görülür.
 
İnanılması güç olsada tam 10 ay sağılırlar. Ve en az 600 litre süt verirler. Bu verim akdenizde kilosu 10 liradan satılan süt için yıllık 6000 Lira kazanç demektir.
 
Halep Keçisinin Boynuzsuz olanı makbüldür. Çünkü daha sakin ve ağırbaşlıdır,kıl keçisi gibi her yere tırmanmaz.Karnını doyurduğunuz sürece evinizi bir köpek gibi bekler ve asla terketmezler.
 
Onları en iyi yapan özellik ise keçi türleri arasında en zeki tür olmalarıdır. Yani sesinize cevap verirer. Çağırdığınızda gelirler.
 
Adem Korkmaz

Kırmızı Halep Keçisi Çiftliği

 

 

Besleyicilik yönünden anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, artan tüketimi ve fiyatı ile  Kırmızı Halep keçisi çiftliği kurmayı çok cazip hale getirmiştir. Kilosu 1 TL üzerinde satılan keçi sütü diğer sütler ile karşılaştırıldığında en sağlıklı süt olarak biliniyor. Kırmızı Halep keçisi yetiştirmek en eğlenceli çiftçilik deneyimlerinden biridir. Kırmızı Halep keçi çiftliği kurmanın farklı pek çok yolu vardır. Doğru şekilde bir  Kırmızı Halep Keçisi çiftliği kurmak son derece ödüllendirici ve kazançlı bir iştir.

Kırmızı Halep Keçi Alımı

 

 

Kırmızı Halep keçisi alımı son yıllarda en çok alınan  keçi ırkı olmuştur. Bunda Kırmızı Halep keçisinin bir et ve süt keçisi olması belirleyici olmaktadır. Kırmızı Halep keçisi alımı süt verimleri yönünden çok rağbet görmektedir. Kırmızı Halep keçisi alımı, satışı çiftliğimizde titizlikle yapılmaktadır. Kalıtsal ve fizik kusuru olmayan Kırmızı Halep keçisi alımı yapılmadan önce tekrar laboratuvara son kontroller için kanları alınıp gönderilir. Kırmızı Halep keçisi alımında, genel hareketleri yerinde, hareketli neşeli keçiler satılır. Kırmızı Halep keçisi alımında  brucella kan tahlilleri laboratuvarlarda yapılır ve brucella taşımadığına dair lüzum eden belgeler keçi yetiştiricisine takdim edilir. Korkmazbey Çiftliğinden Kırmızı Halep keçisi temin edebilirsiniz. İsterseniz Kırmızı Halep keçisi hakkında ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

Kırmızı Halep Keçi Otlama

 

 

Türkiye'de, az sayıda yetiştirilen süt tipi kırmızı Halep keçileri verim payı ihtiyaçları çoğunlukla meradan karşılanır. Kırmızı Halep keçisi otlaması meraların ağırlığını da orman meraları oluşturur. Denetimli bir Kırmızı Halep keçisi otlatma yapılarak, hem orman meralarının aşırı tahribatı engellenebilir hem de keçilerin gereksinimleri daha yüksek düzeyde karşılanabilir. Kırmızı Halep keçisi otlama da keçiler dakikada 4-5 m yol alacak bir hızda yürütülmelidir. Çoban sürünün önünde yürümelidir. Olası ise bir yardımcısı olmalıdır. Koruma amacıyla 80-100 baş keçiye bir köpek hesaplanmalıdır.

Kırmızı Halep Teke Besleme

 

 

Aşım döneminde Kırmızı Halep teke beslenmesine de özen gösterilmelidir. Halep teke beslenmesinde verilecek karma yem, sperma verimini ve kalitesini artırır ve aşım kabiliyetlerini artırır. Kırmızı Halep tekelerin beslenmesine, aşım döneminden önce başlanarak verilen toplam yem %10-15 düzeyinde artırılır. Bu düzey aşım dönemi boyunca hatta aşıdan sonra 4-5 hafta daha sürdürülür. Kırmızı Halep teke beslenmesi katım döneminde, serbest olarak yedirilen kaliteli kuru ot yanında teke başına günde 300-500 g tahıl karışımı yem verilir. Kırmızı Halep teke beslenmesi katım döneminde, keçi ve tekelerin mineral madde ihtiyaçlarını karşılamak için yalama taşından yararlanılmalıdır. Korkmazbey Çiftliğinden Halep keçisi temin edebilirsiniz. Dilerseniz Halep keçileri hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

Kırmızı Halep Keçisi Oğlakları

 

 

Yeni doğan kırmızı Halep keçisi oğlakları için en iyi besin ağız sütüdür. Ağız sütünde en yararlı besin maddeleri vardır. Ağız sütü emen kırmızı Halep keçisi oğlakları hastalıklara dayanıklı olur. Ağız sütü emen kırmızı Halep keçisi oğlakları sağlam yapılı olur. Onun için, doğumdan sonra 3-4 gün mutlaka ağız sütü emmelidir. Ondan sonra süt zaten normale döner.

Halep Keçi Besleme

 

 

Halep keçisi beslemesi, sığır ve koyunlardan farklı olarak ağaç yaprakları ve dallarından yem olarak yararlanabilirler. Kaba yemler, genellikle hayvanların yaşama gereksinimlerini karşılamada kullanılmalıdır. Halep keçisi beslemede yeşil yemin ve otlağın bulunmadığı dönemlerde keçilere kuru ot ve kuru yonca verilmelidir. Halep keçisi besleme kaba yem ihtiyacı şeker pancarı posasından da karşılanabilir. Havuç, şalgam gibi kök ve yumru yemler de keçi beslemede kullanılabilir. Ancak bunlar iştaha göre değil sınırlı verilmelidir.

Tümü
Halep Keçisi
TOP