1.Dışbükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı olmalıdır. Bu iki özellik yoksa o keçi halep keçisi değildir.
 
2. Uzun kulaklar
 
3.Boyun altında uzun küpeler
 
Bu üç özellik halep keçisini tamamlar.
 
1.Tanımın olmadığı ancak 2 ve 3.tanımın oldugu keçiler ise kilis keçileridir.
 
1.Tanım Halep Keçisinin en belirgin özelliğidir. Uzuk kulak ve küpe olmayan ancak 1. tanımdaki gibi bir keçi için Halep keçisi diyebiliriz. Lakin burun ve dudak yapsı tarif edilen gibi değilse ne kadar uzun kulakalrı ve küpeleri olsada Halep keçisi diyemeyiz.
 
 
Genellikle piyasada melez kilis keçileri , halep keçisi diye satılmaktadır.
 
Aramanız gereken ilk özellik : Dışbükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı olmalıdır.
 
Halep Keçisinde Oğlak ve Süt verimi
 
Helep keçilerinde 3.doğumdan sonra nerdeyse istisnasız ikiz,üçüz doğumlar görülür. Kitaplar da %80 olarak ikizlik görüldüğü yazılmaktadır.
 
 
Bu keçilerin süt verimi en kötülerinde ; yaylımda iken günde 2 Litre, bahçede iken iyi bir besleme ile 3+ lire süt verimi görülür.
İnanılması güç olsada tam 10 ay sağılırlar. Ve en az 600 litre süt verirler. Bu verim akdenizde kilosu 10 liradan satılan süt için yıllık 6000 Lira kazanç demektir.
 
Halep Keçisinin Boynuzsuz olanı makbüldür. Çünkü daha sakin ve ağırbaşlıdır,kıl keçisi gibi her yere tırmanmaz.Karnını doyurduğunuz sürece evinizi bir köpek gibi bekler ve asla terketmezler.
 
Onları en iyi yapan özellik ise keçi türleri arasında en zeki tür olmalarıdır. Yani sesinize cevap verirer. Çağırdığınızda gelirler.
 
Adem Korkmaz

Yerli Irk Halep Keçi

 

 

Yerli ırk Halep keçileri sakin huylu bir keçi ırkıdır. Erişkin 100 Halep keçileri iyi beslenirse 250 yavruya kadar oğlak alınabilinir. Safkan Halep keçileri 3 lt ve üzerinde süt verebilir. Yerli ırk Halep keçileri sütü yağ oranı yüksektir. 4-5 kg Halep Keçilerinin sütünden 1 kg keçi peyniri elde edilir. Yerli ırk Halep keçilerinin tekeleri 2 yaşından 130 kg canlı ağırlığa ulaşabilirler. Yerli ırk Halep keçileri hem etçi hem sütçü bir keçi ırkıdır. Ana hatlarıyla kombine verimlidir.

Milli Irk Kırmızı Halep Keçisi

 

 

Milli ırk kırmızı Halep keçisinin en belirgin özelliği yerli keçimiz olması gelir. Milli ırk kırmızı Halep keçisinin diğer bir özelliği hem etçi hem de sütçü bir karakterde olmasıdır. Halep keçisi ayrıca çok fazla doğurgan özelliğe sahiptir. Milli ırk kırmızı Halep keçisi genelde 2 - 3 yavru verir, nadiren dördüz de yavru vermektedir. Kırmızı Halep keçisi Türk keçi ırkları arasında en çok süt veren keçi ırkıdır.

Damascus Keçisi Oğlakları

 

 

Yeni doğan Damascus keçisi oğlakları için en iyi besin ağız sütüdür. Ağız sütünde en yararlı besin maddeleri vardır. Ağız sütü emen Damascus keçisi oğlakları hastalıklara dayanıklı olur. Ağız sütü emen Damascus keçisi oğlakları sağlam yapılı olur. Onun için, doğumdan sonra 3-4 gün mutlaka ağız sütü emmelidir. Ondan sonra süt zaten normale döner.

Damascus Keçisi Oğlak Bakımı

 

 

Yeni doğan Damascus keçisi oğlakların bakımı için en iyi besin ağız sütüdür. Ağız sütünde en yararlı besin maddeleri vardır. Damascus keçisi oğlak bakımında  ağız sütü emen oğlaklar hastalıklara dayanıklı olur. Ağız sütü emen oğlaklar sağlam yapılı olur. Onun için Damascus keçisi oğlak bakımında doğumdan sonra 3-4 gün mutlaka ağız sütü emmelidir.

Damascus Keçisi Otlama

 

 

Türkiye'de, az sayıda yetiştirilen süt tipi Halep keçileri verim payı ihtiyaçları çoğunlukla meradan karşılanır. Damascus keçisi otlaması meraların ağırlığını da orman meraları oluşturur. Denetimli bir Damascus keçisi otlatma yapılarak, hem orman meralarının aşırı tahribatı engellenebilir hem de keçilerin gereksinimleri daha yüksek düzeyde karşılanabilir. Damasucs keçisi otlama da keçiler dakikada 4-5 m yol alacak bir hızda yürütülmelidir. Çoban sürünün önünde yürümelidir. Olası ise bir yardımcısı olmalıdır. Koruma amacıyla 80-100 baş keçiye bir köpek hesaplanmalıdır.

Kırmızı Halep Süt Keçisi

 

 

Ülkemizin bir bölümünde yıllardan beri yetiştirilen bütün dünyada süt keçileri olarak bilinen kırmızı Halep süt keçisi önemli keçi ırkımızdandır. Kırmızı Halep süt keçisi yetişme yeri, Orta doğu olarak bildiğimiz bölgedir. Orta doğu Halep keçisinin ana vatanıdır. Kırmızı Halep keçisi birçok isimle anılmaktadır. Ülkemizde bizler kırmızı Halep süt keçisi olarak bilmemize rağmen Orta doğu ülkeleri hatta illeri kendi ismi ile isimlendirmişlerdir. Ülkemizde kırmızı Halep keçisi olarak bilinen bu süt keçileri Güney Doğu Bölgemiz ile Akdeniz Bölgesi sahil kesiminin tümünde yetiştirilmektedir.

Tümü
Halep Keçisi
TOP