Dövüşçü Arap Hint Horozu

 

 

Türkiye'de birçok bölgemizde gerçek hayvan severler tarafından çok özel yetiştirme sistemleriyle saf olarak yetiştirilmeye devam eden dövüşçü Arap Hint horozu bölgeler arasında çok azda olsa genel yapısal özellikler fiziki görünüşleriyle birbirinden ayrılabilir.

Bugünde Anadolu’nun birçok yöresinde sürdürülen dövüşçü Arap Hint horozu ve dövüşleri geleneksel eğlencelerindendir. Eskiden daha çok ramazan aylarında düzenlenen horoz dövüşlerinde, kavgacı özellikleri nedeniyle daha çok dövüşçü Arap Hint horozu ya da Hint kırması horozlar yeğlenir. İzleyiciler geniş bir halkanın çevresinde toplanır bir ya da birkaç kişi hakemlik yapmak üzere görevlendirilir.

Anadolu’nun bazı yörelerinde dövüşçü Arap Hint horozunun mahmuzları ince eğe ile sivriltilir ve dövüş sırasında bacağına renkli kurdelelerle çakı bağlanır. Bazı yörelerdeyse dövüşçü Arap Hint horozlarını göz alıcı renklere boyama geleneği vardır. Korkmazbey Çiftliğinden Arap  Hint horozu temin edebilirsiniz. Dilerseniz Arap Hint horozu hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tümü
Yerli Tavuk
TOP