Kangal Koyun

 Anadolu da pek yaygın bir türdür.Kangal Koyunu, Akkaraman ırkının lokal bir tipidir. “Akkaraman Koyun Irkı”nın cüsse, ağırlık ve yükseklik olarak en büyük olan tipidir.Kangal koyununda post, kirli beyazdır. Burun, göz ve ayaklarda siyah lekeler görülebilir.

Koyunlar boynuzsuz, koçlar ise %5 boynuzludur. Yapağısı Akkaraman ırkına göre daha iyi nitelikte olup, yapısı daha ince ve kıvrıktır. Burun yapısı Akkaraman Koyun'undan daha farklıdır. Kangal Koyun burun, dışarıya doğru bir çıkıntı yaparak, koç burnunu andırır. Kaburga sayısı, diğer ırklardan farklı olarak 14 tanedir.

Kangal Koyunu yağlı bir koyun olup, kuyruk ağırlığı ortalama 5-7 kg civarındadır. İnce olan kuyruk ucu, yağlı olan esas kısmın üzerinde “S” şeklinde bir kıvrım oluşturur. Korkmazey Çiftliğinden Kangal koyun temin edebilirsiniz. .Yine kangal koyun hakkında ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

Kangal Koyunu Verim Özellikleri: Kangal koyunlarının ergin dişileri 50-60 kg. kangal koç ise 70-80 kg arası canlı ağırlığa sahiptir. Kangal koç ekstrede olsa bazen 90-100 kg. olduğu da tespit edilmiştir. Ancak bu genel ortalamayı yükseltmemektedir. Kangal koç besisinde et randımanı % 50 ortalamasındadır.
Kangal koyununda laktasyon süresi 140 ila 150 gün civarında olmaktadır. Damızlık bir kangal koyunun bir laktasyonda vereceği süt 55 lt. ortalamasında olmaktadır. İyi mera olursa artışlar görülebilir.

Yapağı rengi kirli beyazdır. Akkaraman koyunu yapağısına göre daha ince bir yapağıya sahiptir. Kangal koyunun yıllık yapağı verimi 2 kg. ortalamasındadır. Kangal koyunlarında kuzu verimi % 100 civarındadır. İkiz kuzulama oranı % 5 civarındadır.
Kangal koyunu, yağlı kuyruklu bir koyun ırkıdır. Kuyruk ağırlığı 6-7 kg kadar çıktığı görülmüştür. Kuyruk ucu uzun olup, yağlı kısmın üzerine doğru “S “ oluşmuştur.Kangal koyunu boynuzsuz koyun ırklarındandır. Sürü içerisinde boynuzlu koyun sayısı % 5 i geçmez.
Koyun besiciliği yapanlar kangal toklu besisini tercih etmektedirler. Bunu bazı sebepleri vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

• Kangal koyunlarının tokluları besiye iyi gelmektedir. Günlük canlı ağırlık artışı diğer koyun ırklarına karşı daha iyidir.
• Koyun yetiştirme işi yapanlar, koyun satışı yaparken zorlanmazlar. Kangal koyunu bacakları uzun iri yapılı ve gösterişlidir.
• Kangal koyunun iri yapısı biraz göze hitap ettiği için, kangal koyununun albenisi vardır. Koyun satışında, koyun sahibi zorlanmaz.
• Kangal koç, kurbanlık satışı esnasında fazla zorlanmadan müşteri bulur.
• Koyun besiciği yapanlar, kurbanlık satışı için kangal koyunu besisi tercih etmektedirler. Ülkemiz insanı kurbanlık koyun alırken daha iri bir hayvan kesmeyi tercih etmektedir.

Kangal koyunun tek sıkıntısı yerel bir üretimi olduğundan besiye alınacak hayvan sayısının kıtlığıdır.
Kangal koyunu yetiştiriciliği çok kısıtlı bir bölgede yapılmaktadır. Diğer bölgelere kangal koyun yetiştirme pek yapılmamaktadır. Diğer bölgelerde Kangal ve civarında yetiştirilen kangal koyunlarının erkek tokluları besiye alınmaktadır.

Kangal Koyun Yetiştirme Koşulları Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır ikliminde, fazla engebeli olmayan, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda yetiştirilir.
Besleme karlı dönem dışında meraya dayalıdır. Karlı kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır.
Yetersiz barınak ve bakım koşullarında yetiştirilebilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki Kangal Koyun yetiştiricileri damızlık koç ihtiyaçlarının bir kısmını Korkmazbey Kangal Koyun İşletmeleri sürülerinden karşılanmaktadır.

 Kangal Koyun Verim Yönü: Kombine, et ve süt Kangal Koyun  Genel Tanımı: Vücut iri yapılıdır. İnce bir dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun, geniş ve sarkıktır. Boyun ile vücut uzun ve dar, kaburgalar yassıdır. Göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir. Koyunların bir bölümünde 14 kaburga bulunur. Bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz ve kaba-karışık yapağı ile örtülüdür. Göz ve ağız çevresi ile ayaklar genellikle siyahtır. Baş, boyun, karın altı ve bacaklarda yapağı örtüsü bulunmaz. Koyunlar boynuzsuzdur. Erkeklerin % 10 kadarında zayıf boynuz bulunur. Yağlı kuyrukludur ve kuyruk S formundadır.

Kangal Koyun Morfolojik Özellikleri

Vücut rengi beyaz ve iri yapılıdır. İnce dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun geniş ve sarkıktır.yırıcı Özellikler: Kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü içgüdüsü gelişmiştir.

Kangal Koyun  Irka Özgü Ayırıcı Özellikler:

Kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü içgüdüsü gelişmiştir.

 

Korkmazbey Kangal Koyun İşletmelrei damızlık kuzu,damızlık toklu ve koç satışları yapmaktadır.

Bizimle iletişim kuracağınız numaralar: 0535 517 78 29

 

Yorumlar   

0
Yurt dışına kangal koyun götürmek istiyoruz, nasıl bir yol izlemeliyiz. Lütfen biizmle temasa geçin.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP