Kangal Akkaraman Koyun

Kangal Akkaraman Koyunu Kangal Akkaraman Koyunu Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesinde Sivas,Kayseri ve çevre iller Verim Yönü: Kombine, et ve süt Genel Tanımı: Vücut iri yapılıdır. İnce bir dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun, geniş ve uzun ve dar, kaburgalar yassıdır. Göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir. Koyunların bir bölümünde 14 kaburga bulunur. Kangal Akkaraman Koyunun bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz ve kaba-karışık yapağı ile örtülüdür. Göz ve ağız çevresi ile ayaklar genellikle siyahtır. Baş, boyun, karın altı ve bacaklarda yapağı örtüsü bulunmaz. Koyunlar boynuzsuzdur. Erkek lerin % 10 kadarında zayıf boynuz bulunur. Yağlı kuyrukludur ve kuyruk S formundadır.

Kangal Akkaraman Koyunu Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: Kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü içgüdüsü gelişmiştir.

Kangal Akkaraman Koyunu Yetiştirme Koşulları: Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır ikliminde, fazla engebeli olmayan, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda yetiştirilir. Besleme karlı dönem dışında meraya dayalıdır. Karlı kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz barınak ve bakım koşullarında yetiştirilebilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki Kangal Akkaraman Koyunu yetiştiricileri damızlık koç ihtiyaçlarının bir kısmını Kangal Akkaraman sürülerinden karşılanmaktadır. Kangal Akkaraman Koyunu Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri

 

Kangal Akkaraman koyun ırkı hastalıklara karşı dirençli, fakir meralarda yararlanma kabiliyeti, zorlu iklimlere direnci yüksek gibi olumsuz koşullara iyi adapte olan Türkiye koyun ırklarındandır. Mizaçı uysaldır ve koyunun idare edebilmesi de kolaydır. Koyun ırklarının birçoğunda olan sürü psikolojisi ve analalık içgüdüsü yüksektir ve bu da yavruları bakımından dolayı yetiştiriciye kolaylık sağlar. Karasal iklime iyi uyum sağlamış koyun ırkıdır. Kışın aylarında yoğun kar zamanı dışında beslenmesi meraya bağlıdır. Düşük maaliyetli koyun barınakların da bakılabilmekledir.

Kangal akkaraman koyun ırkı, yağlı kuyruklu koyunlar grubundadır ve yerli ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Yağlı kuyrukların ortalama ağırlığı 4-5 kg civarındadır. Ergin koçlarda yağlı kuyruk ağırlığı ise ortalama 20-25 kg bulmaktadır. Kuyruğun ince ucu esas yağlı kuyruğun üzerinde ”S” şeklinde bir kıvrım yapar ve dolayısıyla kuyruk arkadan üst üste oturmuş üç parça şeklinde görülür. En dipte geniş ve büyük bir yağ kitlesi, onun üstünde de kalp şeklinde olan daha küçük ve yağlı parça ve en üstte ise aşağıya doğru sarkan uzun yağsız ve kıllı kısım bulunur.

 

Akkaraman koyun ırkı fiziksel özellikleri Burun üstü Kangal Akkaraman koyun ırkında genellikle diş bükeydir.
Kaburgalar yassı, göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir.
Koyunların bazılarında 14 kaburga bulunur. Türkiye ‘de Akkaraman yetiştiricileri damızlık koç ihtiyaçlarının bir kısmını Kangal Akkaraman yetiştiricilerinin sürülerinden sağlanmaktadır. Kangal Akkaraman koyun ırkına ait bazı vücut ölçüleri ve verim özellikleri ortalamaları verilmiştir.
Vücut Ölçüleri     Dişi     Erkek
Cidago Yüksekliği (cm)     73     87
Vücut Uzunluğu (cm)     67     73
Doğum Ağırlığı (kg)     4.5     4.7
Ergin Canlı Ağırlık (kg)     68-72     90-100
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g)     260     280
Verim Özellikleri     Dişi
Laktasyon Süt Verimi     70-140
Laktasyon süresi (gün)     170
İkiz Doğum Oranı (%)     20-30
Yapağı Verimi (kg)     1.8
Temiz Yapağı Verimi (%)     55
Lüle Uzunluğu (cm)     7
Elyaf Çağı (mikron)     28
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay)     18
Koyun Başına Kuzu Verimi     1.2

Damızlık Yerli Kangal Koyun

 

 

Damızlık  yerli Kangal koyunu olacak etçi koyunda mümkün olduğu kadar büyük, derin geniş ve dolgun bir vücut yapısı gözlenmelidir. Baş kısa ve geniş, boyun kısa ve kalın olmalıdır. Damızlık yerli Kangal koyununun göğsün geniş derin ve kaburgaların mümkün olduğu kadar dışa dönük olması istenir. Sırt, bel ve sağırının düz bir hat oluşturması ve olabildiğince geniş olması istenen etçi özelliklerdendir. Damızlık yerli Kangal koyunlarda kemikler ince boyun uzun, vücut yüksek ve uzundur. Sağrı uzun ve arka bacakları arası büyükçe, memeye yer verecek şekilde olmalıdır.

Damızlık Yerli Akkaraman Koyun

 

 

Damızlık yerli Akkaraman koyunu Türkiye'deki ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Damızlık yerli Akkaraman koyununun vücut rengi beyaz ve iri yapılıdır. İnce dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dış bükeydir. Kulaklar uzun geniş ve sarkıktır. Damızlık yerli Akkaraman koyununun genellikle baş, burun, kulak ve ayaklarda siyah lekeler bulunur. Baş, boyun altı ve bacaklar yapağısızdır.

Yerli Irk Akkaraman Koyunu

 

 

Yerli ırk Akkaraman koyunu diğer koyunlar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Vücut dar ve uzundur. Sırt hattı düzdür, bazılarında hafif bir çukurluk görülebilir. Yerli ırk Akkaraman koyunda genellikle baş, burun, kulak ve ayaklarda siyah lekeler bulunur. Baş, boyun altı ve bacaklar yapağısızdır. Yapağı kaba-karışık ve seyrektir. Yerli ırk Kangal koyunlar boynuzsuzdur. Erkeklerde küçük yapılı ya da tam gelişmemiş boynuz bulunabilir. 

Tümü
Kangal Akkaraman Koyun
TOP