Kangal Akkaraman Koyun

Kangal Akkaraman Koyunu Kangal Akkaraman Koyunu Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesinde Sivas,Kayseri ve çevre iller Verim Yönü: Kombine, et ve süt Genel Tanımı: Vücut iri yapılıdır. İnce bir dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun, geniş ve uzun ve dar, kaburgalar yassıdır. Göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir. Koyunların bir bölümünde 14 kaburga bulunur. Kangal Akkaraman Koyunun bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz ve kaba-karışık yapağı ile örtülüdür. Göz ve ağız çevresi ile ayaklar genellikle siyahtır. Baş, boyun, karın altı ve bacaklarda yapağı örtüsü bulunmaz. Koyunlar boynuzsuzdur. Erkek lerin % 10 kadarında zayıf boynuz bulunur. Yağlı kuyrukludur ve kuyruk S formundadır.

Kangal Akkaraman Koyunu Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: Kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü içgüdüsü gelişmiştir.

Kangal Akkaraman Koyunu Yetiştirme Koşulları: Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır ikliminde, fazla engebeli olmayan, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda yetiştirilir. Besleme karlı dönem dışında meraya dayalıdır. Karlı kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz barınak ve bakım koşullarında yetiştirilebilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki Kangal Akkaraman Koyunu yetiştiricileri damızlık koç ihtiyaçlarının bir kısmını Kangal Akkaraman sürülerinden karşılanmaktadır. Kangal Akkaraman Koyunu Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri

 

Kangal Akkaraman koyun ırkı hastalıklara karşı dirençli, fakir meralarda yararlanma kabiliyeti, zorlu iklimlere direnci yüksek gibi olumsuz koşullara iyi adapte olan Türkiye koyun ırklarındandır. Mizaçı uysaldır ve koyunun idare edebilmesi de kolaydır. Koyun ırklarının birçoğunda olan sürü psikolojisi ve analalık içgüdüsü yüksektir ve bu da yavruları bakımından dolayı yetiştiriciye kolaylık sağlar. Karasal iklime iyi uyum sağlamış koyun ırkıdır. Kışın aylarında yoğun kar zamanı dışında beslenmesi meraya bağlıdır. Düşük maaliyetli koyun barınakların da bakılabilmekledir.

Kangal akkaraman koyun ırkı, yağlı kuyruklu koyunlar grubundadır ve yerli ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Yağlı kuyrukların ortalama ağırlığı 4-5 kg civarındadır. Ergin koçlarda yağlı kuyruk ağırlığı ise ortalama 20-25 kg bulmaktadır. Kuyruğun ince ucu esas yağlı kuyruğun üzerinde ”S” şeklinde bir kıvrım yapar ve dolayısıyla kuyruk arkadan üst üste oturmuş üç parça şeklinde görülür. En dipte geniş ve büyük bir yağ kitlesi, onun üstünde de kalp şeklinde olan daha küçük ve yağlı parça ve en üstte ise aşağıya doğru sarkan uzun yağsız ve kıllı kısım bulunur.

 

Akkaraman koyun ırkı fiziksel özellikleri Burun üstü Kangal Akkaraman koyun ırkında genellikle diş bükeydir.
Kaburgalar yassı, göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir.
Koyunların bazılarında 14 kaburga bulunur. Türkiye ‘de Akkaraman yetiştiricileri damızlık koç ihtiyaçlarının bir kısmını Kangal Akkaraman yetiştiricilerinin sürülerinden sağlanmaktadır. Kangal Akkaraman koyun ırkına ait bazı vücut ölçüleri ve verim özellikleri ortalamaları verilmiştir.
Vücut Ölçüleri     Dişi     Erkek
Cidago Yüksekliği (cm)     73     87
Vücut Uzunluğu (cm)     67     73
Doğum Ağırlığı (kg)     4.5     4.7
Ergin Canlı Ağırlık (kg)     68-72     90-100
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g)     260     280
Verim Özellikleri     Dişi
Laktasyon Süt Verimi     70-140
Laktasyon süresi (gün)     170
İkiz Doğum Oranı (%)     20-30
Yapağı Verimi (kg)     1.8
Temiz Yapağı Verimi (%)     55
Lüle Uzunluğu (cm)     7
Elyaf Çağı (mikron)     28
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay)     18
Koyun Başına Kuzu Verimi     1.2

Yerli Akkaraman Koyun Satın Alımı

 

 

 

Sivas'ta özellikle Kangal ilçesinde yetiştirilen Akkaraman koyunu  diğer koyun ırklarına nazaran fazla olan 2 kaburga kemiği ile dikkat çekiyor. Yerli Akkaraman koyunu Türkiye'deki ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Akkaraman koyunu satın alımında  yüksek verimli koyunlar tercih edilir.  Sürüde  yerli Akkaraman koyunu satın alımında sürüye katılan tokular; doğumda sütten kesimde ve koç katımında olmak üzere hedefe göre yılda en az 4 kez damızlık seçimine tabi tutulmalıdır. Kangal koyunu verim özelliklerinden başlıca ergin dişileri 50-60 kg. Kangal koç ise 70-80 kg arası canlı ağırlığa sahiptir. Kangal koç ekstrede olsa bazen 90-100 kg. olduğu da tespit edilmiştir

Yerli Kangal Koyun Alımı

 

 

Sivas'ta özellikle Kangal ilçesinde yetiştirilen Kangal koyunu  diğer koyun ırklarına nazaran fazla olan 2 kaburga kemiği ile dikkat çekiyor. Yerli Kangal koyunu Türkiye'deki ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Kangal koyunu satın alımında  yüksek verimli koyunlar tercih edilir.  Sürüde  yerli Kangal koyunu satın alımında sürüye katılan tokular; doğumda sütten kesimde ve koç katımında olmak üzere hedefe göre yılda en az 4 kez damızlık seçimine tabi tutulmalıdır. Kangal koyunu verim özelliklerinden başlıca ergin dişileri 50-60 kg. Kangal koç ise 70-80 kg arası canlı ağırlığa sahiptir. Kangal koç ekstrede olsa bazen 90-100 kg. olduğu da tespit edilmiştir

Sivas Akkaraman Koç

 

 

İlçemizde Kangal köpeğine verilen önemin sebeplerinden biri de Akkaraman koyun ırkının lokal bir tipi olan Kangal koçları çiftçilerimizce yaygın olarak yetiştirilmesi ve önemli geçim kaynaklarından birini teşkil etmesidir. Sivas Akkaraman koçları yurdumuzda görülen Akkaraman koyun ırkının cüsse, ağırlık ve yükseklik olarak en büyük olan tipidir.

Tümü
Kangal Akkaraman Koyun
TOP