Kangal koyunun özelikleri; vücutları iri yapılıdır, kulakları uzun, geniş ve dar, kaburgaları yassıdır.  Kangal koyunun özelliğinin önemli bir ayrıntısı çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı olan kangal koyunlarında sürü içgüdüsü gelişmiştir.Kangal koyunun özellikleri arasında yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır ikliminde, fazla engebeli olmayan, bitki örtüsü zayıf geniş çayırlıklarda yetiştirilir.

Kangal koyunları beslenme karlı dönem dışında meraya dayalıdır. Karlı kış aylarında kangal koyunlarına ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda tane destekli besleme uygulanır. Kangal koyunu diğer koyun türlerinden daha büyük ve daha iridir. Diğer koyun ırklarına nazaran daha fazla ete ve kemik sayısına sahip olması Kangal koyunun özellikleri arasında en ayırıcı olandır. Kangal koyunu özellikleri sebebi ile Türkiye'de bakımı en çok olan koyun tipidir.

Kangal koyunu Sivas'ın kangal köpekleri kadar önemlidir.  Kangal koyunu her ne kadar  kangal köpeği kadar tanınmasa da yetiştiricileri ve besleyicileri tarafından bilinen ve tercih edilen bir koyun tipidir. Korkmazbey Çiftliğinden Kangal koyunu temin edebilirsiniz. Ayrıca Kangal koyunları hakkında ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP