Yerli Kangal Koyun Alımı

 

 

Sivas'ta özellikle Kangal ilçesinde yetiştirilen Kangal koyunu  diğer koyun ırklarına nazaran fazla olan 2 kaburga kemiği ile dikkat çekiyor. Yerli Kangal koyunu Türkiye'deki ırklar içerisinde iri yapılı olarak tanımlanır. Kangal koyunu satın alımında  yüksek verimli koyunlar tercih edilir.  Sürüde  yerli Kangal koyunu satın alımında sürüye katılan tokular; doğumda sütten kesimde ve koç katımında olmak üzere hedefe göre yılda en az 4 kez damızlık seçimine tabi tutulmalıdır. Kangal koyunu verim özelliklerinden başlıca ergin dişileri 50-60 kg. Kangal koç ise 70-80 kg arası canlı ağırlığa sahiptir. Kangal koç ekstrede olsa bazen 90-100 kg. olduğu da tespit edilmiştir

Yerli Kangal koyun satın alımı  koyun yetiştiriciliğinde en çok istenen ırktır ve en az masrafla fazla ürün elde etmektir. Yerli Kangal koyunu satın alımında alınan koyundan et, süt ve yün yönünden iki yönlü gelir elde edilir. Yerli Kangal koyunu satın alımı artma sebeplerinden birisi de çok zor mera şartlarına dayanıklı ve uyum sağlayabilen en uyumlu küçük baş hayvan olmasıdır. Korkmazbey Çiftliğinden yerli Kangal koyunu temin edebilirsiniz. Dilerseniz yerli Kangal koyunları hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

Yorumlar   

0
Erzurum olur ilçesi Şalpazarı köyünde kangal karaman koyunu yetiştirmek istiyorum. Köy doğu Karadeniz ile doğu Anadolu iklimi arasında 1800-1900 kotlarında olup meralarımız kısmen ormanlık .bu işle ilgili bu bölgede kangal karaman koyunu yetiştirmek uygun olurmu. meranın randımanlı olduğu dönemlerde merada ( 5,6,7,8,9 aylar)dışında kapalı koyunculuk planlamaktayım,hatta tamamen kapalı sistem olarak.Meralarımız boş durumda. ilk 100 damızlık koyunla başlamak ve 300 koyunla da işe devam etmek et kuzusu yetiştirmek bölgenin ihtiyacı olan çağ kebap ihtiyacını karşılamak .genel durum bu.Mevcut tesisimiz elverişsiz ahır ve samanlıklar var. Bu işe başlarsam tesislerde ihtiyacım olacak konuyla ilgili teknik bilgi vere bilirseniz çok sevinirim.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tümü
Kangal Akkaraman Koyun
TOP