Anadolu Çoban Köpeği ve Kurt

 

 

Asırlardan beri sürü koruma görevi yapan Anadolu çoban köpeğinde bu davranış içgüdüseldir. Sürü herhangi nedenle ürkerse, yerlerinden ok gibi fırlarlar,sürüyü tehdit eden kurt gibi herhangi bir yırtıcı hayvan varsa aynı hızla onun peşinden koşarlar. Anadolu çoban köpeği ve kurt kısa mesafede içerisinde ise kim yetişirse kurdun üstüne atlar ve kurda saldırır. Diğerleri de ona yardıma gelir. Kurda yetişme olayı sık görülen bir durum değildir.Genellikle Anadolu çoban köpeği ve kurt arasında kaçma ve kovalama olur .Bazı Kangal köpekleri ise inatla kurdun izini takip edip onu yakalamaya çalışır. Kangallar ve kurt atışmasından birkaç gün sonra Kangal köpekleri sürülerine döndükleri görülmüştür.

Anadolu çoban köpeği ve kurt diğer sürülerin köpekleri öldürülmesi olayında ise çobanların rolü büyüktür. Bu çobanlar;kurt kovalarken sürüden uzaklaşan cesur bir Kangal köpeğine,dönüşte koruyup kollamaları gerekirken kendi köpeklerini saldırmasını sağlarlar. Bu ve benzeri olaylardaki çobanın davranışı,eğitimi ve bilinçli olması ile ilgilidir.

Anadolu çoban köpeği ve kurt çok uzun süre kovalamacadan sonra öldüren Kangallar da vardır.Bu uzun takipten sonra kurtlar kurtulsalar da takipte ısrarlı olan Kangalların koruduğu sürülere ikinci kez yanaşmazlar. Korkmazbey Çiftliğinden Kangal köpeği temin edebilirsiniz. Dilerseniz Kangal köpekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz sitemizde mevcuttur.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tümü
Kangal Köpek
TOP