Korkmazbey Keçi Peyniri ve Organik Keçi Sütü ve Keçi süt ürünleri üretim ve keçi peyniri imalatı yapılmaktadır.Ülkemizde maalesef Paket üzerine ‘Keçi Peyniri’ yazdıkları halde; inek, koyun sütü katarak yaptıkları peyniri satıyorlar. Hem de bunu tanınmış firmalar, büyük süpermarketlerde sattıkları ürünlerde yapıyor.

Dünyada süt üretiminin ancak %2’si keçi sütü.. Bunun yaklaşık %18’i Avrupa’da.. Avrupa 1984 yılında inek sütü üretimine kota koydu. Keçi sütüne ilgi arttı. Bizde üretilen keçi sütü miktarı onlara göre hayli düşük.. Bu yüzden keçi sütünden beyaz peynir hem az, hem pahalı. Ayrıca, keçi sütünün mevsime bağlı bir üretimi var.

 

Korkmazbey Keçi Peyniri İdeal lezzet ve kıvamına ulaşması için de en az 9 ay olgunlaştırılması gerekmekte.. Paket üzerine “Keçi Peyniri” diye yazıp sonraçok ama çok küçük harflerle %50’sinin keçi, kalanının inek ve koyun sütü olduğunu yazarak tüketiciyi yanılmak nasıl bir inattır! Dürüstçe %100 keçi peyniri diye yazıp satılmasını yetkililer niçin takibetmez! Gerçek keçi peynirinin kilosu 70-80 lira civarındadır. Aklınızda bulunsun..

 

Korkmazbey Keçi Peyniri Özellikleri

Keçi sütü, protein açısından anne sütüne en yakın süt.. Taşıdığı kalsiyum anne sütünden bile 4 kat daha fazla.
Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolay.
Keçi sütü proteininin kolay hazmı, bebeklerin, hasta ve sakat kimselerin beslenmelerinde pratik ve özel bir yere sahip.
İnek sütü bazı çocuklarda alerjik tepkilere yol açabilir. Keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranı çok düşük, hatta sıfıra yakındır.

Keçi Peynirinde nelere dikkat etmeli?

 

Beyaz peynir çok fazla gözenekli ise alırken bir kez daha düşünün. Gözeneklerin fazlalığı, asitli süt kullanıldığını gösterir.
● Keçi Peyniri ambalajına fazla su salmışsa bu peynirin yeterince olgunlaşmadığını gösterir. ● Çok fazla ekşilik veren beyaz peynirden kaçının. Ancak ekşi oranı çok az olan peynirde yoğurt kültürünün kullanılmış olabileceği aklınızda olsun. ● Taze kaşar Keçi Peyniri açık sarı renkte, homojen yapıda, süt kokulu, kolay dilimlenebilir ve az tuzlu olur. ●Keçi Peyniri az tuzlu olmalı ve lif lif ayrılabilmelidir. Peynir, ışıksız ortamda, buzdolabının sebzelik gözünde saklanmalıdır. Keçi Peyniri hemen yenilmeyecekse, ambalajında tutulmalıdır. Ambalajı açıldıktan sonra mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sararak korunmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybeder, aroması ve lezzeti azalır. ● Keçi Peyniri; ambalajı açıldıktan sonra, içme suyuna, yumurta yüzecek kadar tuz eklenerek hazırlanan sıvıda saklanabilir. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam eder.
● Keçi Peyniri dilimlere ayrılmadan saklanmalıdır, böylece dış ortamla teması en aza indirilebilir.
● Eski kaşar gibi peynirler kabuğu temizlenmeden saklanmalı, temizleme işlemi peyniri tüketmeden hemen önce yapılmalıdır. Krem peynirler mutlaka kendi ambalajının içinde ve kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.
● Beyaz peynir dışındaki peynirler yıkanmaz, su ile temas peynirin lezzet ve aromasının kaybolmasına yol açar.

 

Keçi peynirinin faydaları neler

Peynir severler, hangi peynirin daha sağlıklı olduğu konusunda bilgi edinmek istiyorlar ve keçi peyniri hem kendine has tadı ve dokusu, hem de en sağlıklı peynir türlerinden birisi olması sayesinde en ideal seçeneklerden bir tanesi haline geliyor. Beslenme uzmanları ve hatta obezite uzmanları, keçi peynirinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar çünkü bu peynirde sağlıklı yağlar bol bulunuyorlar ve bunun yanında inek peynirinden daha kolay sindirilebildiği gibi kalori olarak da biraz daha düşük oranlara sahip.
İnek sütü ve keçi sütü, süt ürünlerinin üretiminde kullanılan en popüler sütler arasında yer alıyorlar. Kaliteli bir inek sütünde kesin faydalar bulunsa da, keçi sütünün kendine has faydalar sağlayan bileşenleri nedeniyle onu tüketmek de iyi bir fikir haline geliyor.
Sağlıklı Yağlar Sağlar Keçi peyniri neden sağlıklı yağ kaynağıdır? Bir porsiyon tam yağlı keçi peyniri altı gram yağ sahibidir ve bunun büyük kısmı doymuş yağlardır. Her ne kadar doymuş yağlar sağlıksız ve tehlikeli olarak görülseler de, bunun tam olarak doğru olmadığı ortaya çıkmış durumda. Örneğin Fransa dünyanın en büyük peynir ve tereyağı tüketicisi ancak kalp hastalıklarında pek çok diğer ülkenin çok gerisinde bulunuyorlar. Dolayısıyla sağlıklı yağlar, doymuş veya doymamış olsunlar, insan sağlığı, besin emilimi, hormon üretimi, nörolojik sağlık ve daha fazlası için gerekliler. Keçi sütünde bulunan yağ moleküllerinin boyutları daha küçük ve bu nedenle daha kolay sindiriliyorlar. Ayrıca keçi sütünde orta-zincirli yağ asitleri daha fazla bulunuyorlar. Bu nedenle onun tadı da inek sütünün tadına göre biraz daha aromalı. Bu yağ asitleri enerji metabolizmasını destekliyorlar ve kolayca sindiriliyorlar.

Keçi sütü ve peynirinde bulunan kaprilik asit, bakteri, virüs, mantar ve inflamasyon karşıtı özellikler gösteriyor. Dolayısıyla kandida, akne, enfeksiyonlar gibi mantar ve maya enfeksiyonlarına karşı etki gösterebilmektedir.

 

İyi Bir Protein ve Kalsiyum Kaynağıdır

Diğer süt ürünleri gibi, keçi sütü ve peynirinde de kalsiyum bol bulunur. Günde iki porsiyon tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu karşılayacaktır. Kalsiyum kemiklerin yapımı, iskelet sisteminin sağlığı, diş sağlığının korunması ve daha fazlası için önemli bir mineraldir. D vitamin ile birlikte daha fazla kalsiyum almanın glukoz metabolizmasını düzenlediğini ve kanserden, diyabetten ve kalp hastalıklarından koruduğunu gösteren pek çok çalışma da mevcut. Kalsiyum aynı zamanda magnezyum, fosfor ve potasyum gibi gibi diğer minerallerin de dengelerinin korunmasını sağlıyor. Bu mineraller birlikte çalışarak vücut sıvılarını dengeliyor, kalp ritmini, sinirleri ve kas fonksiyonlarını düzenliyor, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini ayarlıyorlar. Keçi peynirinde protein de bol bulunur ve bu nedenle salatalara, ızgara sebzelere ve proteini düşük besinlerin yanına eklenebilir.
Probiyotik Bakteriler Sağlar Probiyotikler fermente gıdalarda doğal olarak ürer veya üreticiler tarafından besinlere eklenebilirler. Peynir üreticileri ise yoğurt üreticileri gibi bakterileri bu ürünlere ekliyorlar ve faydalı bakterileri bizlere ulaştırıyorlar. Peynirin üretimi sırasındaki fermentasyon süreci sayesinde faydalı bakteriler peynirde çoğalma imkanı buluyorlar.
Bu probiyotik bakteriler, bağırsak sağlığını iyileştiriyor, bağışıklığı güçlendiriyor, alerjileri azaltıyor ve inflamatuvar reaksiyonları düzenliyorlar. Yaşlanmış ve ham halde üretilmiş peynirlerde daha fazla faydalı bakteri bulunuyor ve bu nedenle biraz daha ekşi bir tada sahip oluyorlar.
B Vitamini, Bakır ve Fosfor Sağlar Protein ve yağların yanında, keçi peynirinde fosfor, bakır, B vitaminleri ve bir miktar demir bulunur. Bunların birleşimi kemik üretimi ve bazı minerallerin emilimi hususunda fark yaratır. Günlük bakır ihtiyacının %20’sine kadarını peynirden almak mümkün ve bakır enerji üretimi için oldukça gerekli. Zira bakır moleküler oksijenin suya indirgenmesinde bir katalist olarak görev yapıyor ve bu da ATP üretiminde kullanılıyor. Bakır vücuttaki en yaygın üçüncü metal ve iskelet sağlığında, hormon üretiminde ve alyuvar üretiminde de rol oynuyor. Fosfor ise ikinci en bulunan mineraldir. Fosfor metabolizmayı destekler ve kas kasılmalarını kontrol eder.
Sindirmesi Daha Kolay Olabilir Süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlarda keçi peyniri daha iyi bir seçenek olabilir. Keçi sütü inek sütünü sindiremeyenlere önerilir çünkü kimyasal yapısı biraz daha farklıdır. Hatta bazı uzmanlar inek sütüne alerjisi olanların keçi sütünü kolayca tüketebileceğini belirtiyorlar. Keçi sütünde laktoz daha az bulunur ve genelde sindirim problemlerinin sebebi laktoz olur. Ayrıca inek sütlerinin genelinde A1 tip kazein bulunurken, keçi sütünde A2 tip kazein bulunur ve bu da intoleransa yol açmaz. Hatta keçi sütünün kimyasal yapısı insan sütüne oldukça benzer durumdadır.
Açlığa Engel Olabilir

 

 

 

Kilo verme ve diyetlerden bahsedildiğinde peynir genelde akla gelmez ancak çalışmalar yağ ve protein desteği sayesinde keçi peynirinin açlığı kontrol etmekte oldukça etkili olduğunu gösteriyorlar. Ayrıca tam yağlı süt ürünleri genelde besinleri daha lezzetli hale getirirler ve bu durum daha az miktarla doymuş hissetmenize yardımcı olur. Bilhassa düşük yağlı süt ürünlerinin doygunluk vermekten uzak olmaları, günümüzde diyetlere tam yağlı süt ürünlerinin eklenmesini gerekli kıldı.

KEÇİ PEYNİRİNİN ÖZELLİKLERİ

Keçi sütünden elde edilen ürünlerin karakteristik hoş bir tat ve aromaya sahip olduklarını dile getiren Prof. Dr. Coşkun, "Keçi sütünde yağ globüllerinin çapının küçük olması kolay sindirilmesine neden olur. Kuvvetli asitler ile çok hızlı çözündüğünden sindirim problemi olan hastalarda ve bebeklerin beslenmesinde önemlidir. Diğer sütlere göre daha fazla miktarda esansiyel yağ asitleri, A ve B vitaminleri, riboflavin, niasin, kalsiyum, fosfor, klor, magnezyum, potasyum ve selenyum içermektedir. Fazla miktarda fosfat içerdiğinden et ve balık yemeyen bireylerde görülen fosfat eksikliğinin giderilmesinde iyi bir kaynaktır. Düşük as-kazein içeriği ve a-laktoglobulinin daha kolay sindirilmesi nedeniyle alerjen özelliği inek sütüne göre azdır" diye konuştu. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Coşkun, Türkiye'de keçi peynirinin beyaz peynir şeklinde üretildiğini dile getirdi. Bazı yörelerde inek sütüne keçi sütünün eklendiği peynirler de yapıldığını belirten Coşkun, "Türkiye'de Doğu Anadolu'da Varto keçi peyniri, Marmara'da Çanakkale keçi peyniri, Kocaeli keçi peyniri, Akdeniz'de Gazipaşa keçi peynirleri geleneksel peynirlerimizdir" dedi.

TÜRKİYE'DE KEÇİ PEYNİRİ ÇEŞİTLERİ

 

Dünyada ise ülkelerin kendi geleneksel yöntemleriyle ürettikleri çok faklı keçi peynirleri bulunduğunu ifade eden Coşkun, dünyada en çok bilinen keçi peynirlerini ülke bazında şu şekilde sıraladı: "Fransa'da Bucheron, Chabis, Clochette, Couronne Lochoise, Crottin de Chavignol, Pélardon, Picodon, Pouligny Saint-Pierre, Rocamadour, Sainte-Maure de Touraine, Chabichou du Poitou, Valençay, ve Pyramide keçi peynirleri yaygınken; İspanya'da Mato ve Garrtxa peynirleri Catalan bölgesinin taze peyniridir. Yine castelo Branco Portekiz keçi peyniridir. İngiltere' Pantysgawn, Welsh bölgesinin keçi peyniri iken gevrik ise Cornish bölgesinin keçi peyniridir."

 

ANTİ-KANSEROJEN AKTİV İTELERİNİ DESTEKLER

 

Keçi peynirlerinin orta seviyede probiyotikleri içerdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, probiyotik bakterilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, kolon enfeksiyonları azaltıcı, gıdaların emilimini artırıcı etkileri bulunduğunu ve vücudun anti-tümor ve anti-kanserojen aktivitelerini desteklediğini vurguladı. İyi bir peynirin nasıl olması gerektiğini de anlatan Coşkun, "İyi bir peynir şekli düzgün olmalı, üzerinde küf, salamura kirlilik olmamalıdır. Homojen olup, gözenek, yarık, çatlak olmamalıdır. Çok sert veya yumuşak olmamalı, peynire özgü tat, koku ve aroma içermelidir. Yem, amonyak, sabun, maya gibi kokular içermemelidir. Çabuk dağılmamalı

 

"KEÇİ SÜTÜ-OTLU PEYNİRİ" DÜNYADA 3'ÜNCÜ OLDU

 

Bolu'da faaliyet gösteren Bolona'da, keçi sütünden Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Otlu Peynir ve Pop-Cheese üretimine katkılarda bulunan Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolona'da üretilen "Keçi Sütü-Otlu Peyniri"nin İtalya'da yapılan bir yarışmada dünyada üretilen 80 çeşit keçi sütü peyniri arasından 3. seçilerek bronz madalya aldığını belirtti. Gerek bireysel olarak ve gerekse rektör olarak sanayi ile işbirliği içinde olmayı önemsediğini dile getiren Coşkun, "Keçi sütünün Bolana tarafından üretilmesi ve işlenmesi üniversite olarak bizim için de çok önemli. Ben yıllardır otlu peynir üzerine çalıştım ve sadece birikimimi paylaştım. Hakikaten otlu peynir keçi sütünden bir başka oluyor" dedi. Prof Dr. Coşkun, otlu peynirde kullanılan otların, peynir çeşidi ve olgunlaşma zamanının, keçi sütünden yapılan otlu peyniri oldukça farklı kıldığını söyleyerek, bu konuda bir yüksek lisans tezi de yaptırdığını, çıkan sonucun peynirde inek sütüne göre keçi sütü oranı arttıkça, peynirde tüketici tercihinin de arttığı yönünde olduğunu belirtti.

KEÇİ PEYNİRİ TUZLU MU OLUR?

 

Keçi peyiniri dendiğinde, akıllara ilk olarak tuzlu peynir geliyor. Peki bu, keçi peynirine özgü bir durum mu, yoksa tüm yapılan tuzlu peynirler için geçerli bir başka sebebi mi var? Peynirin doğasında tuz olduğunu dile getiren Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özer Kınık, peynirin olgunlaşması, kesilebilme özelliği kazanması ve bozulmaması için tuz konduğunu söyledi. Prof. Dr. Kınık, peynirin kitlesinde bulunacak tuz miktarının standartlarla belirlenmiş olduğunu belirtti. Peynirde bulunun tuz miktarının, bu standartlara göre fazla olmasının sebebini de açıklayan Kınık, "Birtakım randıman kaygılarıyla süt fazla ısıtılır, içerisinde serum proteinleri kalır, su miktarı fazla olur, çok miktarda tuz çekebilir. Salamurada fazla bekletilir veya kuru tuzlama yapılırsa fazla tuz katılabilir. Yani bu keçi peynirine özgü bir sorun değil. Tüm peynirlerde karşılaşılabilecek bir sorundur" dedi.

 

ÜLKER GOLF'TEN GELENEKSEL LEZZET KEÇİ SÜTÜNDEN MARAŞ DONDURMASI

 

Ülker Golf, sahip olduğu yüzde 30'a varan pazar payı ile Türkiye'deki ambalajlı dondurma pazarının en büyük yerli üreticisi olma özelliğini taşıyor. Her yıl yeni çeşitlerini tüketicinin beğenisine sunduklarını söyleyen Ülker Golf Genel Müdürü Ender Buruk, keçi sütünden dondurma üretme fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Ender Buruk, Maraş dondurması denildiğinde, keçi sütü kullanılarak yapılan dondurmanın akla geldiğini ifade etti. Bu geleneksel lezzetin, her zaman Türk tüketicisinin ilgisini çektiğini belirten Buruk, "Bu ilgiyi ulusal dondurma sektöründe Ülker Golf ayrıcalığıyla tüketiciye sunmak istedik. Bu amaçla, keçi sütünün kattığı tat ve lezzeti en modern dondurma teknolojisini kullanarak tüm halkımızın beğenisine sunduk. Ulusal dondurma pazarında yeni bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda Çikolata-Kaymak, Kaymak ve Antep Fıstığı-Kaymak gibi keçi sütlü ürünlerimizi lanse ettik" diye konuştu. Buruk, keçi sütünden yapılan dondurmaların hem besinsel hem de yapısal olarak diğer dondurmalardan ayrı bir yerde olduğuna değinerek, bu sayede keçi sütlü Maraş dondurmasının kıvamının ve lezzetinin daha yoğun olduğunu belirtti.

 

 

Keçi Peyniri Besin Değerleri
 
 
 Taze Keçi Peyniri Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 264 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon yani 25 gramlık miktarında Taze Keçi Peyniri 66 kalori bulunmaktadır.

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir. Keçi peyniri, keçi sütü ile hazırlanmış oldukça besleyici bir besindir. Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan keçi sütü oldukça sağlıklı bir tercih. Taze Keçi Peyniri besini veritabanımızda bulunan besinlerin ortalamasından;     %27 daha az kalori
    %157 daha fazla protein
    %100 daha az karbonhidrat
    %133 daha fazla yağ içermektedir.

 

 

TOP